fbpx

Blog

Home  /  Basın Haberleri   /  Uğurlu bir ‘Anadolu Rüyası’ – Sözcü Gazetesi

Uğurlu bir ‘Anadolu Rüyası’ – Sözcü Gazetesi

Uğur Okulları ‘Anadolu Rüyası’ 7 bölge 7 renk ve ezgilerle büyük Türkiye’yi resmetti.

Türkiye’nin 7 bölgesinden 250 Uğur Okulları öğrencisinin hayata geçirdiği “Anadolu Rüyası” -Kültürler Buluşması gösterisi, TİM Show Center’da 21 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşti. Anadolu ve Türk folklorunun tüm dünyaya öğretilmesi hedefiyle hayata geçen “Anadolu Rüyası”, kültür elçisi misyonuyla Türkiye’nin kültürel zenginliklerini muhteşem bir gösteri ve orkestra ile sahneye taşıdı.

Öğrencilerin kültürüne karşı duyarlı bireyler olarak yetişmesini amaçlayan ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde eğitim gören öğrencilerin emeklerini ortaya koydukları kültür projesi “Anadolu Rüyası”, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi ve 4 farklı yaş grubunu aynı gösteride bir araya getirdi.

Türkiye karması ile Türkiye’nin renklerini dünyaya tanıtmayı hedefleyen Anadolu Rüyası, Ardahan’dan Muğla yöresine, Giresun’dan Trakya’ya uzanan halay, horon, zeybek, karşılama ve daha birçok zenginliği ortaya koydu. Türkiye’nin 7 bölgesi arasında kültür köprüsü oluşturan “Anadolu Rüyası”, 250 dansçı ve 40 müzisyenden oluşan Büyük Türkiye Orkestrası, 60 sahne arkası ekibi ile Türker İnanoğlu Maslak Show Center’da izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.

“Anadolu Rüyası” gösterisi, Büyük Türkiye Orkestrası’nın dinletisiyle başladı. İkinci perde, öğrencilerin muhteşem halk oyunları gösterisiyle devam etti. Bahçeşehir Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu’nun Başkanı Okan Gürbüz’ün Genel Sanat Yönetmenliğini üstlendiği, bir çocuğun rüyası ile başlayıp Anadolu’yu karış karış gezen “Anadolu Rüyası” serüvenin müzik direktörlüğü ise Tarkan Erkan’a ait.

Türkiye’nin tüm yörelerinin sahnelendiği gösteri sonunda gecenin en iyi 3 performansı belirlendi. Bornova Uğur Lisesi Muğla Yöresi ile 1’inci olurken, Gaziemir Uğur Lisesi İzmir Yöresi ile 2’inci, Giresun Uğur Lisesi ise Giresun Karşılaması ile 3’üncülüğe hak kazandı.

“ÜLKEMİZ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR”

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, birlik ve beraberlik mesajı vererek projenin ayrılmaz, bölünmez Türkiye’yi resmettiğine değindi.

“Türkiye zor günlerden geçiyor ancak biz zengin kültürümüz, farklılıklarımız ve değerlerimizle beraber yaşamayı uzun yıllardır başaran bir toplumuz ve bu zor günleri de yine beraber atlatacağız. Ülkemiz, bölünmez bir bütündür. Ardahan’dan İzmir’e, Trakya’dan Giresun’a daha birçok yöremizi sahneleyen 4 farklı yaş grubundan öğrencilerin bir araya geldiği Anadolu Rüyası tam da bu dönemde çok anlamlı bir gösteriyi sahneye taşıdı. Değerlerimizi ortaya koyarken ülkemizin zenginliğini gözler önüne serdiler; bir arada daha güzel, daha güçlü, daha zengin olduğumuzu yeniden bize hatırlattılar. Ayrıca muhteşem performanslarıyla geceye zenginlik katan Büyük Türkiye Orkestrası’na da çok teşekkür ederiz” dedi.

“KÜLTÜRÜMÜZÜ ULUSLARARASI PLATFORMLARA TAŞIMAK İSTİYORUZ”

Projenin fikir sahibi ve sanat yönetmeni Okan Gürbüz “Anadolu Rüyası ile amacımız halk oyunları tabanlı olmak üzere çocuklarımıza kültür ve sanat öğretmek. Tam 8 ay süreyle 250 öğrencinin emeklerini ortaya koyduğu proje görsel şölenin yanında kendi öz değerlerimiz bize yeniden hatırlatıyor. Anadolu Rüyası, bugün tüm Türkiye’yi resmeden bir gösteri, hedefimiz uluslararası platformlara müziğimizi ve kültürümüzü taşımak” dedi.

Sohbeti Başlat
Yardıma mı İhtiyacınız Var?