Title Image

Kurucumuzun Kaleminden

 

Bir mühendis olarak çıktığım kariyer yolculuğumda aklımda bu ülke için gerçekten fark yaratacak bir kültür sanat akademisi kurmak ideali vardı.

Ülkemizde sanat ve kültür faaliyetlerinin kalitesinin hızla düştüğüne, gençlerimizin popüler kültür dışında hiçbir kıymetli sanatçımızı, müzik türünü tanımıyor oluşuna, geleneksel el sanatlarımızın günden güne  şahit oldukça, ümitsizliğe kapılmak yerine bu idealime daha sıkı sarıldım.

Forte Kültür Sanat Akademi, bu nedenle benim için herhangi bir hobi kursu ya da güzel sanatlara hazırlık dershanesinden çok öte… Benimle bu yola baş koyan, idealimi gönülden sahiplenen değerli ekip arkadaşlarımla birlikte canla başla çalıştık. Sonunda kuruluş amacı, kurumsal yapısı, işleyişi ve kalite standartları ile daha önce denenmemiş bir kuruma imza attık.

Akademimiz bugün adeta tam kapsamlı bir “kültür ve sanat fabrikası” gibi işliyor; okullarda eksik görülen kültür ve sanat eğitimini tamamlıyoruz, kurumsal firmalara marka değerlerini artıracak etkinlikler tasarlıyoruz, gösterilerimizle daha fazla insanı sahne sanatlarının büyüleyici dünyasıyla tanıştırıyoruz, atölye ve saha çalışmalarımızla yeni nesillere unutulan değerlerimizi keşfetmeleri için fırsat yaratıyoruz, alanındaki en iyi eğitmenler ile fark yaratacak ve özgün projeler ortaya koyuyoruz.

İstiyorum ki, ülkemizde artık sanat ve kültür bir ayrıcalık olarak değil, hayati bir ihtiyaç olarak görülsün. İstiyorum ki, çocuklarımız geleneksel sanatlarımızı yeniden filizlendirsin.

Ben sanatın, sadece yetenek isteyen değil; çok disiplinli çalışma ve uzun yıllar emek vermeyi gerektiren bir alan olduğuna inanıyorum. Ve biliyorum ki gençlerimiz bu disiplini edinir, sanata dört elle sarılırsa, bizden de bütün dünyanın imrenerek izleyeceği pek çok büyük sanatçı çıkacak, kültür tarihine yön veren akımlar doğacaktır.

Forte Kültür Sanat Akademi Kurucusu ve Genel Müdürü

Okan GÜRBÜZ