Home  /  Blog   /  Farklı Yörelerden Ezgiler Aynı Sahnede Buluştu

Farklı Yörelerden Ezgiler Aynı Sahnede Buluştu

Anadolu ve Türk folklorunun dünyaya öğretilmesi hedefiyle Türkiye’nin 7 bölgesinden 250 öğrencinin hayata geçirdiği “Anadolu Rüyası Kültürler Buluşması” gösterisi, TİM Show Center’da 21 Mayıs’ta yapıldı.

Öğrencilerin kültürüne karşı duyarlı bireyler olarak yetişmesini amaçlayan ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde eğitim gören öğrencilerin emeklerini ortaya koydukları kültür projesi “Anadolu Rüyası”, 4 farklı yaş grubunu aynı gösteride bir araya getirdi. Türkiye karması ile Türkiye’nin renklerini dünyaya tanıtmayı hedefleyen etkinlik Ardahan’dan Muğla yöresine, Giresun’dan Trakya’ya uzanan halay, horon, zeybek, karşılama ve daha birçok zenginliği ortaya koydu. Türkiye’nin 7 bölgesi arasında kültür köprüsü oluşturan organizasyon, 250 dansçı ve 40 müzisyenden oluşan Büyük Türkiye Orkestrası, 60 sahne arkası ekibiyle izleyicilerle buluştu. Gösteri, Büyük Türkiye Orkestrası’nın dinletisiyle başladı. İkinci perde, öğrencilerin halk oyunları gösterisiyle devam etti. Bahçeşehir Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu’nun Başkanı Okan Gürbüz’ün Genel Sanat Yönetmenliği’ni üstlendiği, bir çocuğun rüyası ile başlayıp Anadolu’yu karış karış gezen “Anadolu Rüyası” serüvenin müzik direktörlüğü ise Tarkan Erkan’a ait. Türkiye’nin tüm yörelerinin sahnelendiği gösteri sonunda gecenin en iyi üç performansı belirlendi. Bornova Uğur Lisesi Muğla Yöresi ile birinci olurken, Gaziemir Uğur Lisesi İzmir Yöresi ile ikinci, Giresun Uğur Lisesi ise Giresun Karşılaması ile üçüncülüğe hak kazandı.

“BİR ARADA DAHA GÜZEL, GÜÇLÜ, ZENGİNİZ”

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, Uğur Okulları Genel Müdürü Yücel Yücel, okul akademik kadrosu ve yöneticileri, veli ve öğrencilerin izleyici olarak yer aldığı gecede İstanbul İl ve İlçe gençlik hizmetleri müdürlüğü, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanlığı, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı da  etkinliğe destek verdi. Anadolu Rüyası projesinin hayata geçmesinde büyük destek sağlayan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, birlik ve beraberlik mesajı vererek şöyle konuştu:
“Türkiye zor günlerden geçiyor ancak biz zengin kültürümüz, farklılıklarımız ve değerlerimizle beraber yaşamayı uzun yıllardır başaran bir toplumuz ve bu zor günleri de yine beraber atlatacağız. Ülkemiz, bölünmez bir bütündür. Ardahan’dan İzmir’e, Trakya’dan Giresun’a daha birçok yöremizi sahneleyen 4 farklı yaş grubundan öğrencilerin bir araya geldiği Anadolu Rüyası tam da bu dönemde çok anlamlı bir gösteriyi sahneye taşıdı. Değerlerimizi ortaya koyarken ülkemizin zenginliğini gözler önüne serdiler; bir arada daha güzel, daha güçlü, daha zengin olduğumuzu yeniden bize hatırlattılar. Ayrıca muhteşem performanslarıyla geceye zenginlik katan Büyük Türkiye Orkestrası’na da çok teşekkür ederiz.”

Yardıma mı İhtiyacınız Var?