Title Image

Hakkımızda

Başarılı ve örnek işler, işini bilen ve seven ekiplerin eseridir.

Kuruluş Öykümüz

Hep şikâyet ederdik; neden ülkemiz sanatsal alanlarda dünyanın gelişmiş ülkelerinin bu denli gerisinde kalıyor, neden tüm dünyanın tanıdığı büyük sanatçılarımızın sayısı bu kadar az ya da neden gençlerimiz popüler kültüre ilgi duydukları kadar diğer kültür sanat etkinliklerine ilgi duymuyor diye.

Biz de başladık bu konu üzerine araştırmaya, sorgulamaya ve tartışıp düşünmeye…

Sonunda dönüp dolaşıp hep o cevaba vardık: Ülkemizdeki kültür sanat eğitimleri yeterli donanımla ve uzmanlıkla sunulmuyor!

Yıllarca okullarımızda sunulan zorunlu resim ve müzik derslerinin tekdüzeliği, yetersizliği ve ikinci plana atılmışlığı, öğrencilerin sanata ilgi duymalarını sağlamak bir yana onları sanattan adeta soğutur nitelikteydi. Ailelerin sanata yaklaşımı ise “sanat karın doyurmaz” ile başlayıp “üniversite sınavını müzik dersiyle mi geçecekler” ifadeleri ile devam ediyordu. Oysa ki bizce sanat, gelişmiş toplumlarda en az gıda kadar gerekli bir ihtiyaçtı.

Bunu değiştirmenin yolunun yine eğitimden geçtiği ortadaydı;

Kültür ve sanat eğitimi ile ilgili basma kalıp düşünceleri yıkmak için çok radikal bir adım atmalı ve daha önce denenmemiş yöntemleri bir araya getiren sıra dışı bir kültür sanat akademisi kurmalıydık. Peki ama basit bir enstrüman ya da dans kursundan öteye nasıl geçebilirdik?

Düşündük, taşındık ve eğitim alanında 20 yıllık tecrübemizden de faydalanarak, ilk önce kâğıt üstünde hayal ettiğimiz sanat akademisini tasarladık. Ardından, 2015 yılında Forte Kültür Sanat Akademi’yi kurduk.

Hayal ettiğimiz misyon için canla başla çalıştık ve kısa sürede Türkiye’nin her noktasında hizmet verebilecek düzeye ulaştık. Kaliteli eğitimin kaliteli öğretmen istihdamı ile sağlanacağına inandığımızdan bu konuda önemli bir adım atarak bölgelerdeki konservatuvar ve güzel sanatlar eğitimi veren kurumlarla iş birliği içerisine girdik. Alanında uzman ve pedagojik formasyona sahip eğitmenleri kadromuza kattık. Böylece, okul öncesi dönemden üniversite son sınıfa kadar her yaş grubuna eğitim verebilir hale geldik.

Forte Kültür Sanat Akademi olarak bugün, kendi bünyemizde verdiğimiz eğitimlerin yanı sıra okullarda da eksik görülen kültür ve sanat eğitimlerine destek sağlayabiliyoruz. Bu sıra dışı özelliğimiz sayesinde Forte Kültür Sanat Akademi’nin sınırlarını genişletiyor ve çok daha fazla sayıda öğrenciye yeterli düzeyde kültür ve sanat eğitimi ulaştırılmasını sağlamış oluyoruz.

Öğrenciler için sunduğumuz eğitim olanaklarının yanı sıra yetişkinler için de kendi kültürel zenginliklerimizi daha yakından tanımalarını sağlayacak geziler, kurumlara yönelik kültür ve sanat faaliyetleri, hatta kendi bünyemizdeki uzman ekiplerle anahtar teslim gösteriler ve etkinlikler organize etmek gibi pek çok alanda faaliyet gösteriyoruz.

Forte Kültür Sanat Akademi olarak hedeflerimizi, ülkemizde kültür ve sanatı daha iyi bir noktaya ulaştırma idealiyle şekillendiriyoruz; çünkü biliyoruz ki zengin geçmişe sahip bu güzel topraklar ve onun pırıl pırıl çocukları, çok daha iyi bir geleceği hak ediyorlar.

Misyon

Temel misyonumuz sanatı, toplumumuzun vazgeçilmezi haline getirmektir.

Vizyon

Vizyonumuz ise sanat tutkumuzu, kaliteli ve sistemli eğitim ile daha fazla insana aktarmaktır.