Home  /  Blog   /  Akademik Bakış Programında Michael Kuyucu’nun Konuğu Olduk

Akademik Bakış Programında Michael Kuyucu’nun Konuğu Olduk

Bahçeşehir Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (BUHOT GSK) Genel Başkanı Okan Gürbüz, Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

İlk olarak derneğin kuruluş hikâyesini anlatan Gürbüz; “Ben Bahçeşehir Üniversitesinin ilk mezunlarındanım. Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdim. BUHOT 2003 yılında benim kurduğum bir öğrenci kulübüydü. 2012 yılında mezunlarımıza ve halka açma adına bir Gençlik ve Spor Kulübü Derneği yaptık. Sadece üniversite öğrencilerimize değil hem mezunlarımıza hem de halk kültürünü öğrenmek isteyen herkese açmak adına böyle bir aksiyon yaptık.” dedi.

BUHOT GSK’nın misyonunu “Anadolu folklorunun doğru ve kaliteli şekilde öğretilmesini sağlamak, bu alanda örnek projeler ortaya koymak ve ülkemizi Dünya’da temsil etmektir.” Diye açıklayan Başkan Okan Gürbüz “17. sezonuna başlayan ekibimiz, bu zamana kadar 70 ulusal gösteri, 11 ulusal yarışma, 5 ulusal festival, 9 uluslararası festival ve 5 uluslararası yarışmaya katıldı. Dernek bünyesinde bugüne kadar Türkiye genelinde 2000’den fazla dansçı yetiştirdik. Türkiye’nin en önemli halk dansları hareketi olan Anadolu Rüyası projesini hayata geçiren ekibimiz bu önemli proje kapsamında 8000 seyirciye geleneksel bir kültür gecesi yaşatmıştır.” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar yapmış oldukları bütün çalışmalarda Bahçeşehir Üniversitesi mütevelli heyetinden büyük destek gördüklerini söyleyen Gürbüz, “Türkiye’deki vakıf üniversiteleri bünyesinde Gençlik ve Spor Kulübü Derneği mantığına geçen ilk biziz. Bu kapsamda bu işe destek veren ikinci bir üniversite ben bilmiyorum. Ülkenin dört bir yanında şubelerimizi açmaya devam ediyoruz. BUHOT markasının Türkiye genelinde yaygınlaşmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Derneğe üye olmak isteyenlere de seslenen başkan Gürbüz, “BUHOT GSK’nın kapısı herkese açık. Kriterimiz yok. Bu işi yapmak isteyen bu kültürü yaşatmak isteyen herkesi bekliyoruz. BUHOT’un web sitesinde gerekli bilgilendirmeler var, oradan online kayıt olabilirler.” hatırlatmasında bulundu.”

Yardıma mı İhtiyacınız Var?